All for Joomla All for Webmasters

Jak złożyć zamówienie?

Zamówienia prosimy składać drogą mailową pod adresem nadbor@fomt.pl

W treści wiadomości powinien znaleźć się tytuł publikacji, ilość zamawianych sztuk, wybrany sposób płatności oraz adres do wysyłki. 
Koszt przesyłki wynosi 15zł.

Akceptujemy płatność z góry przelewem bądź gotówką przy odbiorze
(za zaliczeniem pocztowym).

Nr konta FOMT:
46 2030 0045 1110 0000 0398 0060

Lotnictwo Wojskowe we Wrocławiu 1911-2010, A. Paściak, 2014

2

Autor przeprowadzi nas w dzieje aeronautyki i lotnictwa we Wrocławiu, od pierwszego wzlotu balonu w maju 1789 do czerwca roku 2010, do dnia rozformowania ostatniej eskadry lotniczej stacjonującej w Strachowicach. Po raz pierwszy w piśmiennictwie polskim sporo miejsca poświęca pionierskiej epoce rozwoju lotnictwa w mieście, jak również burzliwemu okresowi lotniczych przemian w latach 1914-1945. Prowadzi dalej ku bogatej historii eskadr, pułków i wyższych struktur organizacyjnych polskiego lotnictwa wojskowego stacjonujących we Wrocławiu.

 

Uwagę skupia na militarnych aspektach wrocławskiego lotnictwa, nie omija jednak najistotniejszych wydarzeń związanych z wrocławskim lotnictwem cywilnym. Pamięta o zapomnianych często oddziałach i pododdziałach, w tym artylerii przeciwlotniczej, radiotechnicznych, łączności, dowodzenia i naprowadzania, zabezpieczających i logistycznego wsparcia. Odnajdziemy tu także podstawowe informacje o lotniczych organizacjach cywilnych, na rożnych płaszczyznach związanych z wojskiem i obronnością i dziesiątki postaci ludzi lotnictwa Wrocławia. Andrzej Paściak nie zapomina o pomnikach kultury materialnej lotniczego Wrocławia – znakach aeronautycznych i lotniczych wydarzeń w dziejach miasta w minionym XX stuleciu. Książka, oparta na bogatych źródłach, pochodzących z trudno dostępnych archiwów wojskowych, szeroko czerpie również z relacji i opinii bohaterów lotniczych zdarzeń, pilotów, mechaników, dowódców jednostek wojskowych. Temu zawdzięcza też swoje walory i rangę wyjątkowego dokumentu prowadzącego ku dziedzictwu cywilizacyjnemu Wrocławia, a nobilitującego również żołnierzy, których służba lotniczą tradycję miasta kształtowała.

 

 

 

 

 

Do góry