All for Joomla All for Webmasters

W tym roku z rejsu „Odrzańskiej Odysei” z uwagi na pandemię koronowirusa musimy wykluczyć musimy jednak prowadzenie warsztatów, wystaw, projekcji, spotkań z weteranami żeglugi odrzańskiej etc. na zabytkowej barce.

W zmienionej formule „Odrzańskiej Odysei” chcielibyśmy, przy akceptacji władz miasta, prowadzić jednodniowe, nieodpłatne eventy (w godz. 10 00 -18 00 ), w których programie znajdą się:
- jedna z planszowych wystaw (do 10 plansz na sztalugach malarskich) „Dzieci Odry” oraz „Statek domem, żegluga matką” bądź „Wynalazcy Wielkiej Emigracji” 1832-1870” - w plenerze, w miejscu wskazanym przez miasto, np. w rynku lub innym, w którym panuje duży ruch, gwarantujący, że wystawy obejrzeć będzie mogło może nawet kilkuset mieszkańców miasta (komentuje weteran żeglugi odrzańskiej). W przypadku niepogody będziemy przesuwali termin imprezy, jednej ze szkół na 7 dni udostępnimy wystawę, wraz z kilkoma egz. katalogu/folderu)
- w pawilonie wystawowym (3 x 4 m) kiermasz książki o tematyce odrzańskiej, historii techniki i ochrony zabytków techniki (Fundacja wydała ok. 80 książek z tego zakresu)
- projekcję filmów o tematyce odrzańskiej na monitorze ustawionym przed pawilonem („Kapitańskie opowieści”, „Zimowisko” , Odrzańska Odyseja” i inne) oraz fotografii odrzańskiej prezentującej statki czasu pary i style życia załóg (wybranej z kolekcji Fundacji liczącej ok. 15.000 unikatowych fotografii z lat 1900 - 1970),
- Wirtualny spacer (monitor multimedialny) po statkach wrocławskiego Muzeum Odry (HP Nadbor, barka Irena, dźwig pływający Wróblin, pchacz Krab – 23 panoramy wnętrz statków, maszynowni, kotłowni, siłowni energetycznej, ładowni, kubryka, kajut załogi, kapitańskiej messy etc. (patrz: www.fomt.pl),
- warsztaty modelarskie i plastyczne dla dzieci przy 2-osobowych stolikach luźno ustawionych wokół wystawy i pawilonu prowadzone przez artystę plastyka, łączone z mini konkursem (nagrody książki bądź słodycze),przy barce
- multimedialną projekcję dziedzictwa cywilizacyjnego śródlądowych dróg wodnych Europy wpisanych na listę dziedzictwa światowego UNESCO (m.in. Canal du Midi, Kanał Elbląski, Mittelandkanal, Kanał Centralny w Belgii, kanały Sankt Petersburga i wysp Sołowieckich na m. Białym, osady przemysłowe pierwszej połowy XIX w, w Belgii, Czechach, Włoszech, inne dzieła kultury materialnej Belgii, Czech, Francji, Niemiec, Rosji, Rumunii, - 1,5-godzinny spacer z grupą 5-6 zgłoszonych osób szlakiem zabytków techniki miasta, połączony z warsztatem fotograficznym prowadzonym przez artystę fotografika (w ciągu dnia ok. 4 grup)
- Wszechnica Odrzańska, wykład o zabytkach techniki Odrzańskiej Drogi Wodnej, pod warunkiem udostępnienia przez miasto odpowiedniego,
bezpiecznego w czasie pandemii pomieszczenia, np. w miejscowym muzeum, ratuszu bądź domie kultury),
- stoisko nagłośnimy (muzyka szanty),
- przekażemy Wydziałowi Oświaty 5 dysków DVD z materiałem filmowym, prezentacjami multimedialnymi, odrzańskimi fotografiami, wirtualnym spacerem, oraz publikacjami traktującymi o dziedzictwie cywilizacyjnym Odry, z których mogliby korzystać nauczyciele. Ofiarujemy również kilka książek dla bibliotek szkolnych.

Działania chcemy prowadzić od 13 września do 15 października w: Raciborzu, Kędzierzynie-Koźlu, Krapkowicach, Opolu (27.09.), Brzegu, Oławie, Wrocławiu (12.09.) Brzegu Dolnym, Malczycach, Ścinawie, Głogowie, Bytomiu Odrzańskim, Nowej Soli, Krośnie Odrzańskim
Jeśli miasto będzie zainteresowane i dostarczy materiały promocyjne to możemy prowadzić ich nieodpłatną dystrybucję. Na stronach internetowych Fundacji zamieścimy informację o mecenacie miasta nad „Odrzańską Odyseją 2020” z linkiem do strony internetowej miasta.

Będziemy prosić by miasto zechciało opublikować program imprezy w lokalnych mediach i na stronie internetowej miasta i udostępniło nam przyłącze energii elektrycznej (220 V).

Termin działań prowadzonych w mieście ustalimy biorąc pod uwagę sugestie miasta. Jest oczywistym, że działania w związku z pandemią koronawirusa prowadzić będziemy w sposób zgodny z zasadami bezpieczeństwa.

Zapraszamy na rejs barką Irena 12 września, sobota, godz. 900 – 1800 po Wrocławskim Węźle Wodnym. Stanowi pierwszy etap projektu Odrzańska Odyseja 2020, w ramach programu Kultura –Interwencje, wspieranego dotacją Narodowego Centrum Kultury.
Rejs poprowadzimy na trasie: górny awanport śluzy Szczytniki (Wybrzeże Wyspiańskiego, stanowisko statków Muzeum Odry), śluza Piaskowa, śluza Mieszczańska (ewentualnie śluza Szczytniki, Kanał Miejski, śluza Miejska), śluza Różanka, Śluza Zacisze. Śluza Bartoszowice, powrót na stanowisko Muzeum Odry przy Wybrzeżu Wyspiańskiego przez Kanał Miejski i śluzę Miejską lub przez śluzę Opatowice.

Wyjście z przystani Muzeum Odry

To najciekawszy odcinek WWW, nasycony zabytkami techniki. 

W trakcie rejsu spotkamy się z weteranami żeglugi odrzańskiej, a w ładowni barki poprowadzimy Wszechnicę Odrzańską przybliżając wkład do techniki światowej Stefana Drzewieckiego (1844-1938) pioniera żeglugi podwodnej i powietrznej. Jeśli zaś przybędziecie Państwo z dziećmi to zaprosimy je na warsztat modelarski i
plastyczny, z mini-konkursem nagradzanym słodyczami. Na barce nabędziecie też Państwo najnowsze publikacje Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, min. „Wyszli za Polską. Wynalazcy Wielkiej Emigracji 1832-1870”.,dwa tomy słownika biograficznego (ok. 3500 nazwisk) Polaków - pionierów lotnictwa (1647-1918), „Awiację I Korpusu Polskiego na Wschodzie 1917-1918)”, album grafik „Zabytki techniki Odrzańskiej Drogi Wodnej”, archiwalne egzemplarze „Techniki w dziejach cywilizacji” (t. 3- 14), „Archeologię Przemysłową w Polsce” (t. 1-4), „Zapomniane bandery. Flotylle rzeczne II RP” i wiele innych.
Z uwagi na panująca pandemię koronowirusa prosimy o przybycie z maseczkami i dbanie o bezpieczeństwo własnego zdrowia.
Do 11 września 2020 zgłoszenia udziału w rejsie (nieodpłatny), (a stawiamy też kawę, herbatę, inne napoje i ciastka) przyjmuje Jacek Król, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 601-788- 825.
Rejs prowadzą: Jacek Król, Ryszard Majewicz - wybitny historyk budownictwa wodnego Wrocławia i Odry oraz kapitan żeglugi śródlądowej Mieczysław Balcerkiewicz, od 20 lat wolontariusz Fundacji, uczestnik wszystkich rejsów „Odrzańskiej Odysei”. Kapitan Balcerkiewicz powiadać będzie o życiu i pracy na Odrze.

 

W niedzielę 15 marca o godzinie 17.00 na barce "Irena" wystąpi Anne David - znana francuska piosenkarka i poetka, która zaprasza na spotkanie z Williamem Shakespearem.
Będzie to prywatne spotkanie z muzyką i poezją XVI stulecia przenoszoną w trzecie tysiąclecie.

Jej talent ujawnia się już w wieku 5 lat, gdy zaczyna śpiewać; 3 lata później pisze swój pierwszy wiersz, a jako 15-latka gra na gitarze.anne david
Mając 20 lat, posiada w repertuarze ok. dwudziestu piosenek, które wykonuje w kabaretach, kawiarniach, restauracjach i innych niewielkich, niszowych lokalach w Paryżu i na jego przedmieściach.
Artystka postanawia kształcić i rozwijać się dalej, dołącza więc do klasy francuskiej piosenki w l’Ecole de Musique Conflans-Sainte-Honorine (program 12-letni).
Po zdobyciu 3 nagród w dziedzinie poezji (Points et Contrepoints ; Brązowy Medal w Concours des Arts et Lettres de France i Prix Châteauneuf-du-Pape przyznaną przez Société des Poètes Français) rozpoczyna nowy etap w życiu.
Mieszka na łodzi, otoczona piosenkami i śpiewem, wraz ze swoim towarzyszem Carlem.
Podczas tej trwającej 15 lat przygody czerpie inspirację z Joan Baez, Franceski Solleville, Anne Sylvestre, Hugues’a Aufraya, Alaina Decaux, Allaina Lepresta, Romaina Didiera.
Od 2008 roku Anne dzieli się swoim zamiłowaniem do muzyki i poezji: to jej przebudzenie muzyczne, gitara, śpiew, pisanie piosenek dla dzieci, dorosłych, później także dla licealistów, osób niepełnosprawnych, trudnej młodzieży, osób starszych...
Jej publiczność stanowią osoby od pierwszego roku życia do stu trzech lat!
W 2011 i 2012 roku śpiewa w Niemczech.
Od 2015 roku, z dziećmi z ośrodków rekreacyjno-sportowych aktywnie uczestniczy w Fête de la Francophonie w Auxerre i tworzy spektakle dla Théâtre du Nord-Ouest w Paryżu oraz w Yonne – wśród nich „L'âme soeur”, „Port d'âme prohibé” (w hołdzie Marie Noël, poetce z Auxerre), a następnie „Femmes”, „Ibsen!”, „Apocalypsos” (spektakl slamsów). Za swoją pracę artystyczną i edukacyjną Anne David otrzymuje w 2016 r. Medal Honorowy Miasta Auxerre oraz Medal Ambasadorki Kultury Yonne i Burgundii w Vallery.
Monsieur William” jest hołdem oddanym Szekspirowi, wirtualnym spotkaniem Anne z dramaturgiem. Wybrane zdania odnoszą się do utworów – to pieśniarski przeskok od XVI do XXI wieku.
Strona internetowa: www.annedavid.org

Do góry